Haftanın 6 Günü 09:00 / 20:00
0 332 320 96 96

BESLENME DİYETETİK

DOKTORUNUZA SORUN

Detoks Programları

Detox’u Diyetisyen kontrolünde yapmaya ne dersiniz?

 

*Güne başlarken ve gün içinde kendinizi yorgun hissediyorsanız,

*Sık sık soğuk algınlığına yakalanıyorsanız,

*Kronik sindirim problemleriniz varsa,

*Tansiyonunuz yüksekse,

*Fazlaca alkol ya da kahve tüketiyorsanız,

*Spor yapmıyorsanız,

*Çok sigara içiyorsanız

 

 

Detoks yapma zamanınız gelmiş demektir.

 

 

Detoks programlarının size faydası; vücudumuzda birikmiş olan toksinlerden arındırmaktır. Yetersiz ya da dengesiz beslenme, stres, çevresel etmenler ve ilaç kullanımı ile beraber vücuttan toksik madde birikimlerini uzaklaştırmak için yapılan bir programdır. Kesinlikle zayıflama programları ile karıştırılmamalıdır. En önemli benzerlikleri detoksun da zayıflama diyetlerinde olduğu gibi kişiye özelleştirilmesi gerekliliğiyken, en belirgin farkı detoksun kısa süreli beden temizliği olması, doğru beslenme ilkelerini öğretmek ve alışkanlık değiştirmekten uzak olmasıdır. Örneğin detoks süresince uygulanması gerekebilen bir günlük bir fasting programı kesinlikle sürekli uygulanması gereken alışkanlıklardan biri olarak danışana öğretilemez.

 

 Her gün birçok toksin ile karşı karşıya kalır, metabolizmamızdaki koruyucu bileşiklerle bu zararlı öğelerin olumsuz etkilerini yavaşlatmak için çalışırız. Ancak zamanla bu koruyucu kalkan, aşırı çevre kirliliği, egzoz gazı, sigara dumanı, aşırı alkol alımı, kullanılan gereksiz ilaçlar, aşırı katkı maddesi kullanımı, tarımsal ilaçlar, hormonlu gıdalar ve radyasyon gibi yaşlandırıcı faktörlere karşı etkisiz kalabilir ve sağlığımız tehlikeye girer. Bunun için düzenli olarak bedenimizi arındırmamız gerekir. İşte detoksun ana mantığı da budur.

 

Ve detox programlarını kendi başınıza değil diyet uzmanı eşliğinde uyguladığınız takdirde sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

E-Bülten
Email ile gönderilen bültenimize üye olmak için aşağıdaki kutuya email adresinizi girip Kayıt Ol butonuna tıklayın.
© Copyright 2015 - 2016 drportakal.com.tr
Web sitesinde her türlü bilgiyi değiştirme, düzeltme ve yayınlama hakkını saklı tutar.