Haftanın 6 Günü 09:00 / 20:00
0 332 320 96 96

SAĞLIK TERAPİLERİ

DOKTORUNUZA SORUN

Ozon - Oksijen Terapileri

Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere’’ozon terapi’’ denir. Ozon tedavi bir ‘’alternatif tıp’’ yöntemi değil, etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir.

 

OZON TEDAVİ

 

Güneşten gelen zararlı ışınları emerek, yeryüzüne inmelerine engel olan atmosferin stratosfer tabakasındaki ozon, oksijenin yüksek enerjili halidir. Gökyüzünün mavi renginin kaynağı olan ozonun, dünyadaki yaşam için ne denli önemli olduğu son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dünya için bu kadar önemli olan ozon, tıp dünyasında da günden güne çok daha önemli bir yer edinmektedir. Ozon gazı, tıpta hastalıkların tedavisinde 150 yıldan fazla zamandır, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aktif oksijen molekülü olan ozon gazının kullanımıyla yapılan iyileştirici tedavilere “ozon tedavi” denilmektedir.

 

Değişik yöntemlerle uygulanan oksijen ve ozon tedavisi bu alanlarda da etkin çözümler sunuyor ve yaşam kalitenizi yükselterek kendinizi iyi hissetmenizi en doğal şekilde sağlıyor.

 

OZON TEDAVİ'NİN KULLANIM ALANLARI

 

Kas, eklem bozuklukları ve romatizmal hastalıklarda;

Ozon terapi, eklem harabiyetini önler ve onarır. Eklemlerde aşınma ve kireçlenmelerde ozon,  hem eklem içinde hava yastığı oluşturur, hareketleri kolaylaştırır, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderir. Ayrıca kıkırdak dokunun yeniden tamir edilmesini sağlar. Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin de etkilenmesiyle ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden diğer medikal tedavilerle kombine edildiğinde gözle görülür iyileşmeler gözlenmektedir. Ayrıca yoğun kas ağrıları, yorgunluk ve uyku bozuklukları ile seyreden, çok yaygın rastlanan bir hastalık olan Fibromiyalji’ de ve diğer kas romatizmalarında da Ozon-Oksijen Tedavisi başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.

 

Ağrıların giderilmesinde;

Herhangi bir hastalık olmaksızın sağlıklı insanlar da çeşitli nedenlerle ağrı hissedebilmektedir. Bunun nedeni yorgunluk, stres ya da başka bir etken olabilir. Ozonun etkisiyle bu ağrılar oluşmamakta ve oluşan ağrılar giderilmektedir. Ayrıca kanser ağrısı, diyabet, yaralanma, yanık, kesik gibi travmalar sonucu oluşan veya psikolojik kaynaklı ağrılar da ozonla tedavi edilebilmektedir.

 

Diyabette ( Şeker Hastalığında );

Ozon-oksijen tedavisi,  şeker hastalığında ve komplikasyonlarının tedavisinde en etkili tamamlayıcı tıp yöntemidir. Kan dolaşımını arttırır, oksijen molekülünden yaklaşık 10 kat daha güçlü olduğundan dokulara daha çok oksijen gitmesini sağlar, dolayısıyla hücresel metabolizmayı arttırır. Şeker hastalarında yoğun egzersizin oluşturduğu faydalı etkiye benzer bir etki sağlar. Ozon, hücre zarlarının şekere geçirgenliğini arttırır. Bu sayede kan şeker düzeyi düşer ve şeker hücreler tarafından kullanılmaya başlanır. Karbonhidratların asıl görevi olan vücuda enerji sağlama fonksiyonu restore edilir, dokuların enerji açığı giderilir. Yani ozon, insulin hormonunun yaptığı bir dizi fonksiyonu oluşturur.

Ozon-oksijen tedavisi şeker hastalarında kan şekerini düşürdüğünden ve dokulara giden oksijen miktarını arttırdığından katarakta, nöröpatiye ve kılcal damar hasarlarına neden olan maddeler ile eklem problemlerine neden olan maddelerin miktarını ve anjiyopati denilen damar hastalıklarının ilerlemesini sağlayan proteinlerin sentezini azaltır. Şeker hastalarında çok sık görülen susuzluk hissini, idrara çıkma sıklığını, ağız kuruluğunu, cilt kaşıntılarını, el ve ayak yanmalarını azaltır, halsizliği yok eder. Düzenli ozon tedavisi sonrası, hastaların ilaç dozları ve kullanmaları gereken insülin miktarı da azalır.

 

Zayıflamada ve cilt sağlığında;

Ozon-Oksijen tedavisi, metabolizma üzerine oluşturduğu etkiler aracılığı ile kilo sorunlarını giderebilmektedir. Metabolizması yavaş, çok kolay kilo alan ve vermekte zorlanan kişilerde ozon tedavi,  ideal vücut ağırlığının sağlanması ve korunmasında en büyük yardımcılardan biridir. Ayrıca özellikle ozonun içeriği olan yüksek enerjili oksijen sayesinde deri hücrelerinin canlanması ve gençleşmesi sağlanmakta, selülit sorunları da çözüme kavuşmaktadır. Ozon tedavi, ayrıca, kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar; daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt oluşturur.

 

Antiaging (genç kalma) amaçlı;

Ozon tedavisi ile kendinizi çok daha genç hissedebilirsiniz. Ozon, hücre ve dokulara giden kan dolaşımını arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarında direnci arttırır. Kan ve lenf sistemini temizler. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır. Hormon ve enzim üretimini normale döndürür. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir.

 

Ruhsal sıkıntılarda;

Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır; stres hormonu olarak bilinen adrenalin seviyesini düzenleyerek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

 

Kronik yorgunluğun giderilmesinde;

Çağımızda birçok kişinin ortak derdi olan sürekli olarak kendini yorgun, bezgin hissetme durumu ozon yardımıyla giderilmektedir. Ozonun verdiği etki ile yorgunluğa neden olan kimyasal reaksiyonlar önlenmektedir. Yüksek enerjili oksijen, insanların kendilerini  zinde ve sağlıklı hissetmelerini sağlamaktadır. Bu geçici bir hissediş değil, tedavi sonrasında da devam eden bir durumdur.

 

Saç dökülmesinde;

Kafa derisine yapılacak uygulamalarla, kan akımı ve oksijenlenme artarak saç üreten foliküller uyarılır.

 

Oksijen-Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

*Tedavide kullanılan ozon gazı, medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir. Meydana gelen ozon, tedavide daima oksijen ile karışım halinde kullanılır. Medikal ozon; %5 ozon (aktif-yüksek enerjili oksijen) ve %95 oksijen karışımından oluşmaktadır.

 

*Tedaviyi uygulayan doktor, bilgileri ve deneyimleri ile her hasta için uygun ve gerekli olan ozon tedavi uygulama yöntemini, dozunu ve sıklığını planlamalıdır. Yöntemler; eklem içine, cilt altına, kas içine, damar yoluyla kan yıkama, vücut boşluklarına, solunum, torbalama (el ve ayakların koruyucu içine alınması), saç ozonlaması veya ozonlanmış yağ-sıvıların haricen uygulanması veya içilmesi şeklinde olabilir.

 

*Oksijen-ozon tedavilerinde bir kür; ortalama 5-10 seanstan oluşmaktadır ve seans süreleri 5 ile 30 dakika arasında değişmektedir.

 

*Tedavi başlamadan önce ozon tedavinin size uygun olup olmadığını gösteren gerekli testler mutlaka yapılmalı ve tedavi ona göre programlanmalıdır.

 

*Oksijen-ozon tedavi güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemi olup, uygun kişiye doğru uygulandığında yan etkisi yoktur. Ozon terapi oldukça pratik ve yararlı bir tedavi yöntemi olarak yıllardır başarı ile uygulanmaktadır.

E-Bülten
Email ile gönderilen bültenimize üye olmak için aşağıdaki kutuya email adresinizi girip Kayıt Ol butonuna tıklayın.
© Copyright 2015 - 2016 drportakal.com.tr
Web sitesinde her türlü bilgiyi değiştirme, düzeltme ve yayınlama hakkını saklı tutar.